Hyvät VSKS:n jäsenet,

seuramme vuosi vaihtuu poikkeuksellisissa merkeissä, koska esimies Pentti Paavolainen on estynyt sairastumisen takia hoitamasta tehtäväänsä. Pitkäaikainen esimiehemme voi kuitenkin hyvin. Hän lähettää kaikille seuran ystäville virkeät jouluterveisensä ja kiittää seuran jäseniä lämpimästi kuluneen vuoden tapahtumista. Tällä hetkellä Paavolainen vastaa yhteydenottoihin ensisijaisesti sähköpostitse osoitteessa pentti.paavolainen[at]kolumbus.fi. Paavolainen palaa tehtäväänsä viimeistään kesällä, ja esimiehen tehtäviä hoitaa tällä välin allekirjoittanut, varaesimies Anu Koskivirta. Seuran sihteeri-tiedottajana aloitti heinäkuussa 2018 FM Tuula Rantala, joka lähettää omasta puolestaan jouluterveiset kaikille seuran jäsenille.

Joulukirjeessä valotetaan totuttuun tapaan seuran toimintaa kuluneen vuoden aikana ja kerrotaan suunnitelmista tulevaksi vuodeksi. Seuran toiminnan monipuolisuudesta saamme kiittää erityisesti Pentti Paavolaisen pitkäjänteistä työtä seuran kehittämiseksi. Viipurin kulttuuri kiinnostaa yleisöä edelleen. Esimerkiksi seuran musiikki- ja rakennustaideaiheiset tilaisuudet kokosivat vuoden mittaan runsaasti kuulijoita. Maaliskuun vuosikokouksessa dosentti Kimmo Sarje esitelmöi Uno Ullbergin arkkitehtuurin suhteesta aikalaisiinsa, ja kesäkuisella jäsenmatkalla jatkettiin arkkitehti, TkT Petri Neuvosen opastuksella syventymistä Ullbergin arkkitehtuurin ja viipurilaisen rakennusperinnön nykytilanteeseen.

Syyskuinen Viipuri-tutkimuksen päivä järjestettiin yhdeksättä kertaa, nyt teemalla Mitä uutta Viipurin musiikkielämästä? Kysymykseen vastasi esitelmissään viisi musiikin historian asiantuntijaa. Marraskuussa Seurahuoneella järjestetyn Lempin päivän tilaisuuden teemana oli nuorena kuollut viipurilainen säveltäjälahjakkuus Ernst Mielck (1877-1899). Mielckin elämästä ja tuotannosta esitelmöi tietokirjailija Kimmo Korhonen, ja Ylioppilaskunnan Soittajien jousiyhtyeet elävöittivät tilaisuutta Mielckin kamarisävelmin.

Kuluneen vuoden tapahtumat ovat saaneet runsaasti myönteistä palautetta. Kauneimmat kiitokset tilaisuuksien esiintyjille ja aktiivisille jäsenillemme!

Seuran toiminta on vuoden kuluessa tullut yhä laajemman yleisön tietoon. VSKS:n ylläpitämä wiipuri.fi -portaali uudistettiin syksyllä, minkä jälkeen sivuston vierailijamäärät ovat lisääntyneet selvästi. Etenkin Wiipurin Arkistoyhdistyksen kokoelmista sivustolle digitoidut valokuvat ovat herättäneet kiinnostusta. Portaalin sisältöjä täydentää seuralle palkattu osa-aikainen verkkotoimittaja, FM Iisa Aaltonen. Tulevan vuoden aikana portaaliin lisätään esimerkiksi entisten viipurilaisten henkilöhaastatteluja. Sivustolta löytyvät jo nyt esimies Pentti Paavolaisen ja seuran kunniajäsenen Pertti Araviidan haastattelut, ja uusia tekee parhaillaan historian maisteriopiskelija Eetu Sairanen, Wiipurilaisen Osakunnan aktiivi. Seura toivoo jäseniltä yhteydenottoja sopivien viipurilaistaustaisten haastateltavien tavoittamiseksi.

Seuran toimitesarjallekin kuuluu hyvää. Vuoden 2018 aikana VSKS:n Toimitteita vakiinnutti asemansa tieteellisenä julkaisusarjana, sillä sarja nostettiin Tieteellisten Seurain Valtuuskunnan ylläpitämällä julkaisufoorumilla luokkaan 1, johon kuuluvat perustason tieteelliset julkaisut. Tämä luo edellytyksiä rekrytoida sarjaan asiantuntevia kirjoittajia myös jatkossa. Kuluneena vuonna ilmestyi Toimite 20, dosentti Piia Einosen ja FT Antti Räihän toimittama artikkelikokoelma Kuvaukset, mielikuvat, identiteetit. Viipurin kulttuurihistoriaa 1710-1840. Teos julkaistaan avoimena wiipuri.fi -verkkosivustolla talven 2019 aikana, mutta painettua kirjaa myydään edelleen seuran tapahtumissa ja verkkokirjakauppa Juveneksessa. Alkukesästä 2019 ilmestyy Toimite 21, Politiikan ja jännitteiden Viipuri 1880-1939, jota toimittavat parhaillaan FT Aleksi Mainio ja allekirjoittanut. Syyskuun 14. päivänä järjestettävän X Viipuri-tutkimuksen päivän esitelmät käsittelevät sama aihepiiriä.

Kalenteriin kannattaa jo merkitä seuran vuosikokous, joka pidetään 26.3.2019 klo 17 myöhemmin ilmoitettavassa paikassa. Lisäksi olemme vuoden mittaan kuulostelleet jäsenten toiveita seuran tulevien jäsen- ja yleisötilaisuuksien teemoiksi. Hallitus on jo saanut ilahduttavan paljon kiinnostavia ohjelmaideoita, joista osa toteutetaan tulevan vuoden aikana. Alkukesän 2019 jäsenretkeä suunnitellaan Hämeenlinnaan, jossa tutustutaan muun ohella entisen Viipurin kaupungin taidemuseon kokoelmiin Hämeenlinnan taidemuseossa. Seuran hallitus kiittää lämpimästi jo saamistaan ehdotuksista. Otamme edelleen vastaan ohjelmaideoita, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi seuran 175-juhlavuoden 2020 tapahtumia suunniteltaessa.

Myös seuran lähipiirissä on tapahtunut paljon tiedottamisen arvoisia asioita. Kuluneen vuoden iloisiin uutisiin kuuluu seuramme perustajajäsenen Jaakko Juteinin (1781-1855) hautapaaden löytyminen Viipurin Ristimäen hautausmaalta. Kansallisesti merkittävän löydön tekivät heinäkuun lopulla Viipurin Pro Sorvali yhdistyksen talkoolaiset rovasti Leena Revon johdolla. Jaakko Juteinin kirjallinen tuotteliaisuus loi aikanaan edellytykset VSKS:n perustamiselle, ja paaden löytyminen elvyttää myös seuramme kulttuuriperintöä Viipurissa. Onkin luontevaa, että VSKS on Jaakko Juteini -seuran, Pro Sorvali -yhdistyksen ja muiden Viipuri-toimijoiden partnerina hankkeessa, jonka tarkoituksena on ennallistaa Juteinin hautapaasi ja kunnostaa hänen hautamuistomerkkinsä.

Alkuvuoden tapahtumista on syytä mainita seuraavat:

Viipurilaistaustainen hyväntekeväisyysyhdistys Föreningen 7 januari rf järjestää Ritarihuoneella 19. tammikuuta 7 januari -juhlan, johon seura perinteiseen tapaan osallistuu. VSKS:n jäsenille on varattu juhlaan illallispöytä nimellä Wilken koulu– Vilken skola, jota allekirjoittanut tänä vuonna poikkeuksellisesti emännöi. Tapahtuman juhlaesitelmän aiheena on Viipurin Taiteenystävät, ja esitelmän pitää sisustusarkkitehti, puheenjohtaja Hannele Helkama-Rågård, joka on seuramme jäsen. Tanssiaisjuhlan illalliskortit maksavat 100 euroa (alle 18-vuotiailta 65 euroa), ja juhlaan ilmoittaudutaan viimeistään 11. tammikuuta. Ilmoittautumisohje löytyy tapahtuman kutsusta.

Seurallemme läheistä Viipurin talous- ja sivistysperintöä koskee Viipurin Taloudellisen Korkeakouluseuran satavuotista historiaa käsittelevä dokumenttielokuva, joka lähetetään MTV3 -kanavalla sunnuntaina 27.1.2019 klo 13:30. Mielenkiintoisen dokumentin tekemiseen on osallistunut useita seuramme jäseniä.

Kiitän seuran jäseniä kuluneesta vuodesta, ja toivotan kaikille tunnelmallista joulua ja oikein hyvää alkavaa vuotta!

Anu Koskivirta

VSKS:n varaesimies, vt. esimies

sähköposti: koskivirta.anu[at]gmail.com tai anu.k.koskivirta[at]jyu.fi,
seuran virallisissa asioissa myös vsks.esimies[at]gmail.com