Miksi harjoitelemme blogin kirjoittamista?

Blogi on innetissä toimiva ytimekäs seuran jäsenistön viestintä ja keskustelukanava. Blogin tavoite on viestiä ajankohtaista teemoista, asioista ja mielipiteistä nopeasti kaikille  lukijoilleen. Siinä ei julkaista pitempiä kirjoituksia, kolumneja tai artikkeleita.

Siksi VSKS:n verkkomediaprojektin kehittyessä lähdemme harjoittelemaan blogikirjoittamista syksyn 2011 aikana. Verkkoviestinnän lisäarvo on sen vuorovaikutteisuus lehtikirjoitteluun nähden. Kun lyhyt kirjoitus on julkaistu blogina, sitä voidaan kommentoida mitä pikimmiten, puolta sitä tai olle eri mieltä.

Blogiin voi liittää myös verkkolinkkejä http://www.viipurikeskus.fi/autonomiasali.html, jotka kertovat ajankohtaisista matkoista, näyttelyistä ja tapahtumista. Myös kuvia voidaan liittää mukaan; näistä myöhemmin lisää.

Mukaan seuran blogikirjoitteluun kutsutaan uusia kasvoja, Viipurista kiinnostuneita
tahoja. Hyvää kirjoittelua!

Klasu Oesch