Viipurin Monrepos-puiston Neptunuksen temppeli tuhoutui 6.-7.6.2011 välisenä yönä tuhopolton seurauksena. Suomalaiset opiskelijat olivat rakentaneet temppelin 1999 uudestaan 1800-luvun esikuvan mukaisesti, ja Seuran hallituksen jäsen Harri Miettinen oli tässä työssä aktiivisesti mukana. Harri Miettisen kokoama katsaus temppelin vaiheisiin on luettavissa täältä.

Harri Miettinen ja Seuran tiedottaja Sanna Supponen kävivät juuri VSKS:n hallituksen huhtikuisen Viipurin matkan Monrepos’n vierailun yhteydessä tutustumassa temppeliin ja ottamassa siitä valokuvia mahdollisten korjaustarpeiden kartoittamista varten. Nyt temppelistä on jäljellä vain kuvia ja pienoismalli, joiden pohjalta mahdollisesti jokin taho aloittaa uudelleen rakentamisen taas kerran.

VSKS:n hallitus on varsin harmissaan temppeliin kohdistuneen tuhoteon takia.