VSKS:n perinteinen Lempin päivän tilaisuus järjestetään lauantaina 26.11.2022 klo 14-17 Lallukan taiteilijakodin juhlasalissa (Apollonkatu 13, 00100 Helsinki). Tilaisuuteen voivat ilmoittautua seuran jäsenet sekä kutsuvieraat.

Iltapäivän teemana on säveltäjä Erkki Melartin (1875–1937). Melartin syntyi Käkisalmessa ja opiskeli musiikkia Helsingissä ja Wienissä. Hän loi kattavan sävellystuotannon, perusti Viipurin orkesterikoulun ja toimi myös Helsingin musiikkiopiston (myöhemmin Sibelius-Akatemia) johtajana.

Ohjelma:

14–14.20 Alkumalja, avaussanat ja tervehdykset

14.20–15.10 Esitelmä: dosentti Tuire Ranta-Meyer: Erkki Melartin Viipurin musiikkielämän keskushenkilönä 1908–1911

15.10–16 Kakkukahvit

16–16.40 Musiikkiesitykset: lied-duo Maria Turunen ja Armaan Madar: Erkki Melartinin yksinlauluja; pianisti, MuT Eveliina Sumelius-Lindblom: pianosonaatti Fantasia apocaliptica (opus 111)

17.00 Tilaisuuden päätös

Tilaisuuteen ovat tervetulleita seuran jäsenet ja yksi vieras jäsentä kohden. Seura toivottaa lämpimästi tervetulleeksi myös Erkki Melartin -seuran sekä Käkisalmen Kaupungin Rouvasväen yhdistyksen jäsenet.

Ennakkoilmoittautuminen tulee tehdä sähköpostitse ke 9.11.2022 mennessä seuran sihteerille: vsks.sihteeri@gmail.com. Ilmoitathan samalla tiedot ruokavalioista (esim. laktoositon/gluteeniton/vegaani). Paikkoja on rajoitetusti ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Pyydämme ystävällisesti huomioimaan, ettei paikan päälle voi saapua ilman ilmoittautumista. Tilaisuus on maksuton.

Categories: Ajankohtaista